Porsche, ABD’de Taycan Modellerinin Büyük Bölümünü Geri Çağırdı!

Alman otomobil firması olan Porsche, ABD’de Taycan modellerinde uyarı ışıklarının kendi kendilerine çalışmaya başladığı ve araç kullanımını zorlaştırdığı için geri çağırdı.

            En güvenilen ve kullanılan otomobil markası olan Porsche, 2020 ve 2021’de üretilen ve satışa sunulan modeli Taycan’da birçok kişinin aracında sorun olduğu için geri çağırma kararı aldı.  Bunun nedeni birçok araçta uyarı bölümünün aniden ve kendi kendine yanmasından kaynaklandığı belirtiliyor. İki yıl boyunca satışta olan Taycan modeli toplamda 11.827 adet üretildi ve satılan araçların hepsi geri çağırıldı.

            Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Kurumu’nun resmi kaynaklarında yazan bilgiye göre uyarı sistemlerinin sıklıkla ve kendi kendine yanması araçların geri çağrılma sebebi olarak biliniyor. Tehlike ışıklarının sürekli yanması sürücüler için zor ve panik anlarının yaşanmasına neden olabilir. Aynı zamanda gerçek tehlike sinyallerinin belirlenmesinde zorluk çıkardığı için can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Porsche, 13 Ekim tarihinde Taycan modellerini ABD’de geri çağırdı. Bunun nedeni olarak ise ışıkların yanlış yanması sonucu sürücülerin dikkatini dağıtması, gerçek tehlike durumlarının anlaşılmaması sonucu kazaya neden olabileceği belirtilerek kazaya sebebiyet verme ihtimalinin yüksek olduğu söylendi.

Porsche, Taycan Modellerini Neden Geri Çağırıyor?

            Porsche, 2020 ve 2021 yıllarında üretilen Taycan modellerini geri çağırıyor. Nedeni olarak uyarı sinyallerinin sürekli çalışması ile gerçek tehlike anlarının belirlenememesine ve kazaya neden olmasıdır. Uyarı sistemi genellikle araçların çarpışma öncesinde devreye girmektedir.  Aniden yanan sinyal sürücüleri telaşlandırarak trafiği tehlikeye atabilmektedir. Porsche Ekim 2019 yılından 17 Eylül 2021 tarihine kadar üretilen Taycan modelleri için geri çağrılma kararı alındı. Bu modeller arasında Cross Turismo’da yer alıyor. Federal Motorlu Taşıt gerekliliğine uyulmadığı için belirtilen tarihler arasında üretilen araçlar geri çağrıldı.

            Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Kurumu’nun raporu ve Porsche Taycan’ın geri çağrılma nedenleri şu şekilde belirtilmiştir: "Ağustos ayının sonunda Porsche, söz konusu araçların FMVSS No.108 tarafından izin verilen otomatik etkinleştirme işlevini, çarpışma öncesi otomatik olarak uyarı ışıklarını etkinleştirecek şekilde programlandığı bilgisi edinildi.

Ardından Porsche, (Porsche'nin net bir güvenlik avantajı sağladığına inandığı) bu özelliğin FMVSS No. 108 ile çelişip çelişmediğini dikkatle analiz etti. Buna, uyarı ışıklarının izin verilen otomatik aktivasyonunu ele alan analizler de dâhildi. Buna paralel olarak Porsche, etkilenen yazılım sürümlerini, parça numaralarını ve araç popülasyonlarını araştırdı.

6 Ekim 2021'de Porsche, söz konusu araçların, uyarı ışıklarının otomatik olarak etkinleştirilmesi bağlamında FMVSS No. 108 tanımına uymadığını belirledi.”

Porsche, ABD’de Taycan Modellerinin Büyük Bölümünü Geri Çağırdı! İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle
X
1

Araç

2

Ekspertiz

3

Fiyatla

4

Tamamla
ARAÇ BİLGİLERİ
Model Yılı
Marka
Model
Yakıt Tipi
Kasa Tipi
Vites Tipi
Model Uzantısı
Kilometre
Hasar Kaydı Tutarı