Türkiye’de Sıfır Otomobil Alan Hemen Satamayacak

12 Ağustos 2022 Cuma

 

Sıfır otomobil alacaklara üzücü bir haberimiz var. Türk Lirasının son 1 yıl içerisinde yüzde 80 oranında değer kaybetmesi, yatırımcıları, paralarını farklı değerlendirmeye itti. Birçok kişi ev ve arsa alırken TL’nin hızlı değer kaybetmesi ve enflasyon karşısında erimesi dolayısı ile birçok kişi de yatırım amaçlı sıfır araç almaya başladı. Yatırım amaçlı alınan bu sıfır otomobiller Bakanlığın dikkatini çekti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hem Türkiye iç piyasasında hem de global otomobil piyasalarında fiyatlar ciddi oranda yükselişe geçti. Global piyasalara nazaran Türkiye otomobil piyasasında fiyatlar beklenilenin ve tahmin edilenin üstünden yükseldi. Bu yüksel fiyatların daha da yükseleceğini gören yatırımcılar artık ihtiyaçtan değil yatırım amaçlı sıfır araç almaya başladı. Buradaki amaç elde biriken TL’nin hem enflasyon karşısından erimemesi hem de otomobil fiyatlarında meydana gelebilecek yükselişten kaynaklı olarak değer kazanması olarak açıklanıyor. Bu durumu fırsatçılık olarak değerlendiren Ticaret Bakanı Mehmet Muş, buna izin vermeyeceklerini belirtti. İlk etapta sıfır araçların kısa vadede satışının yasaklayacak tedbirler ile piyasaya yön vermeye çalışacak olan Ticaret Bakanlığı’nın önümüzdeki süreçte nasıl bir yol haritası izleyeceği de şimdiden merak edilmeye başlandı.

Türkiye’de sıfır otomobil alanlar hemen satamayacak. Buna ilişkin alınacak birtakım tedbirler şimdiden haberlere konu olmaya başladı. Burada Ticaret Bakanlığı alınacak tedbirlerin sadece şirketleri kapsayacağını özellikle belirtti. Bu tedbirlerin başında ise alınacak olan sıfır aracın belli bir kilometreye ulaşmadan satılamayacak olması olarak açıklandı. Yani son 6 ay içerisinde sıfır araç alan şirketler, aldıkları bu sıfır otomobilleri satmak istedikleri takdirde 6 bin km sürüş gerçekleştirmeleri gerekecek. Standart bir binek otomobil 6 bin kilometrelik sürüş menziline ortalama 6 ay ile 1 yıl içerisinde ulaşır. Bu durumda alınacak önlemin amacı da sıfır araçların birkaç ay içerisinde yüksek fiyattan el değiştirmesini önleyeceği şeklinde açıklandı. 

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada bazı şirketlerin sıfır araç alıp satarak ciddi kazançlar elde ettiğini ve bu durumun da sıfır araç fiyatları ile ikinci el otomobil piyasasındaki fiyatlanmayı yukarı çektiğini belirtti. Bunu engellemek amacıyla çeşitli tedbirlerin alınacağını belirten Mehmet Muş, ilk etapta belli bir süre ya da belli bir kilometre sınırlaması getirileceğini açıkladı. Bu açıklama sonrası ilk etapta şirketler tarafından alınacak olan sıfır araçların satımı için 6 bin km sürüş gerçekleştirme şartı getirildiği duyuruldu. Süreye ilişkin ise şimdilik resmi bir açıklama yapılmadı.

Alınacak bu tedbir şimdilik bir önlem olarak görünse de aslında ilerleyen zamanlarda daha büyük sorunların ve sıfır araç fiyatlarında daha büyük artışların meydana gelmesine sebep olabilir. Özellikle sıfır aracın tekrar satımı için 6 aylık bir bekleme süresinin öngörülmesi ilerleyen zamanlarda bu süreden ya da kilometreye ulaşmadan dolayı araç stok probleminin yavaşça çözüleceği ihtimali göze çarpıyor. Tedbirlere uymayan şirketlere, sıfır araçları sattıklarının tespit edilmesi halinde yüklü miktarlarda ceza kesileceği öngörülüyor. 

Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından dile getirilen bu tedbirlerin kısa vadede işe yarayacağını düşünen küçük bir kesimin aksine bunun ilerleyen zamanlarda daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olacağını düşünen büyük bir çoğunluk var. Bu durum belki de şirketlerin resmi araç stokçuluğu yapmasının da önünü açmış olacak. Sıfır araç alan şirketler bir süre sonra bunları satarak kara geçiyordu. Bu durum stokçuluk olarak haberlere yansımıştı. Bakanlığın öngördüğü bu tedbir aslında şirketlere doğrudan stokçuluk yapma imkanı sunacak. İlerleyen zamanlarda alınan bu tedbirlerin faydalı mı yoksa zararlı mı olacağını hep birlikte göreceğiz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araç Karşılaştırma sayfamızdan birbirinden farklı özelliklere sahip araçlara göz atabilir dilediğiniz araçları karşılaştırabilirsiniz. Sıfır araç kampanyaları incelemek için kampanyalı araçlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Türkiye’de Sıfır Otomobil Alan Hemen Satamayacak İçin Görüşlerini Bildir
Gönder
ÖNERİLEN YAZILAR
X
Karşılaştırma Listem
Tamam
X
1

Marka

2

Model

3

Versiyon

4

Tamamla
Almak istediğin aracın markasını seç
Hangi marka otomobil için sana özel fiyat teklifi almak istersin ?
Hangi aracı alacağına karar veremedin mi ? araç karşılaştır.
Almak istediğin modeli seç
Hangi model için özel teklif almak istersin ?
Versiyon seç
Hangi versiyon için özel teklif almak istersin ?
Benzin
Dizel
Otomatik
Manuel
Formu Doldur
İzinli İletişim Formu
"İzinli İletişim Form"unu kabul etmekle, Şirketimiz ile paylaşılmasına rıza göstermiş olduğunuz kişisel verilerinizin, size uygun pazarlama faaliyetleri, promosyon, satış- servis ve yedek parça kampanya bildirimleri, bilgilendirme, reklam, Toyota’m ve benzeri web üyelik işlemleri, anket ve müşteri memnuniyeti araştırmaları ve bu kapsamdaki hizmetlerin sağlanması amacıyla telefon, SMS, e-posta kanalları ile her türlü elektronik iletişim yapılması için Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş (“Toyota Türkiye”), ile Toyota Türkiye’nin bayileri tarafından toplanmasına, kaydedilmesine, işlenmesine, saklanmasına, kullanılmasına ve aynı amaçlar grup şirketlerimiz, ana hissedarımız, Şirketimizin ithalatını yaptığı araçların üretici firması olan yurt dışında yerleşik Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota Motor Corporation; doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz, faaliyetlerimizin gereği anlaşmalı olduğumuz kurumlar, tedarikçiler, anlaşmalı satıcılar,iş ortaklarımız, denetim şirketleri veya yasal bir zorunluluk gereği bu verileri talep etmeye yetkili olan kamu kurum veya kuruluşları, ile aktarılmasına/paylaşılmasına izin vermiş bulunmaktasınız. İşbu izinli iletişim onayınız Toyota Türkiye ile bayileri için geçerlidir. Onay vermemeniz halinde sizinle iletişime geçilmeyip, hiçbir ticari iletişimde bulunulmayacaktır. Bu bilgiler* sadece size sağlanacak hizmetlerin sağlıklı sunulabilmesi, olası gönderilerinizin tam ve doğru teslim edilmesi, telefon, sms ve/veya e-posta yoluyla bildirimlerimizin zamanında ulaştırılabilmesi amacıyla, sözleşme ilişkisi içinde olduğumuz, veri koruması ve güvenliği konusunda bizimle hukuken ve teknik olarak aynı sorumlulukları taşıyan, ilgili mevzuat hükümlerine riayet eden üçüncü kişilerle, yalnızca ihtiyaç durumunda ve gerekli ölçüde paylaşılacaktır. *Vermiş olduğunuz bilgilerin kullanımına ilişkin bilgileri güncellemek istemeniz halinde Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Cumhuriyet Mah. D-100 Kuzey Yan yol Cad. No: 5, Yakacık, Kartal İstanbul adresiyle Müşteri İlişkileri birimine ya da www.toyota.com.tr internet sitesindeki “bize ulaşın” sayfasına bildirimde bulunmanızı rica ederiz.”
KİŞİSEL VERİLERLE İLGİLİ AÇIK RIZA BEYAN FORMU
www.sifiraracal sitesinde Teklif Bilişim Hizmetleri Petrol Dış Ticaret Otomotiv San.ve Tic. Ltd. Şti. (Bundan böyle metinde “Şirket” olarak anılacaktır.) tarafından yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, yine Şirket tarafından yayınlanan ve www.sifiraracal.com aracılığı ile sunulan
• Tüm otomotiv,kredi, sigorta ve kiralama ürün ve hizmetlerinin sağlanması, satışı, pazarlanması, tanıtımı ve satış sonrası destek hizmetleri süreçlerinin planlanması, takibi ve geliştirilmesi,
• Tarafıma avantajlı ve kullanım alışkanlıklarıma uygun ürün ve hizmetlerin sunulabilmesi ve reklam, tanıtım, satış, pazarlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi ve müşteri sadakat programları, etkinlik yönetimi, bilgilendirme, promosyon ve kampanya bildirimi, üyelik işlemleri süreçlerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Dijital ve / veya diğer mecralarda reklam ve / veya tanıtım ve / veya pazarlama aktivitelerinin tasarlanması ve / veya uygulanması,
• Kurumsal iletişim faaliyetlerinin, anketlerin, müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri memnuniyeti arama ve süreçlerinin planlanması ve uygulanması,
faaliyetlerini içeren yukarıdaki kapsamdaki ürün ve hizmetlerin anılan kapsam ve amaçları doğrultusunda, yine yukarıda sayılan faaliyetlerin kapsamı ile sınırlı kalmak üzere, kişisel verilerimin yasadaki esaslar çerçevesinde toplanmasına, kaydedilmesine, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, saklanmasına ve okumuş olduğum Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metninde geçen haklarım saklı kalmak üzere, otomotiv distribütör şirketleri, ikinci el otomotiv şirketleri, otomotiv kiralama şirketleri, finansman kuruluşları, Google Ireland Limited ve Facebook Ireland Limited ile paylaşılmasına ve bu kuruluşlara aktarılmasına, yurtiçinde ve yurtdışında işlenmesine, e-posta adresime/telefonuma, çağrı merkezleri, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda veri, ses ve görüntü içerikli reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik iletilerinin gönderilmesine, bu amaçlar doğrultusunda elektronik ileti dışındaki herhangi bir yöntemle de irtibata geçilmesine özgür irademle